Przeskocz do treści

Ustalenia odnośnie rozliczenia czesnego

Drodzy Rodzice ,

Dnia 20.03 br. MEN wprowadziło nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rozporządzenie nakłada na nas konieczność ograniczenia funkcjonowania przedszkola, co do zajęć dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych do dnia 10 kwietnia br.( z możliwością przedłużenia) jednocześnie precyzując, że od dnia 25.03 proces dydaktyczny, realizacja programu nauczania, powinna być prowadzona w systemie zdalnym. W przypadku przedszkoli, poprzez udostępnianie materiałów do pracy w domu.

Utrzymano prawo do zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8 posiadających status ucznia, przedszkolaka lub dziecka zapisanego do żłobka.

MEN określiło, że w okresie czasowego zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, obowiązek świadczenia pracy przez personel pedagogiczny, administracji i obsługi w terenie przedszkola zostaje ograniczony do niezbędnego zapewnienia ciągłości procesu dydaktycznego i funkcjonowania placówki. Jednocześnie wszyscy pracownicy pozostają w gotowości do świadczenia pracy zachowując prawo do wynagrodzenia zgodnie z zawartą umową.

W związku z zaistniałą sytuacją i zgodnie z par. 5 umowy o sprawowanie opieki w przedszkolu w sytuacji spowodowanej działaniem „siły wyższej”, z jaką mamy obecnie do czynienia, opłata za marzec zostaje bez zmian, natomiast opłata naliczona za kwiecień będzie pomniejszona o koszty wyżywienia oraz dokonamy przeliczenia kosztów zmiennych funkcjonowania placówki za ten okres nieobecności dzieci w placówce ( prąd , woda, środki czystości, zajęcia dodatkowe, sprzątanie itp...)Po skalkulowaniu nieponiesionych kosztów dokonamy pomniejszenia czesnego w kwietniu. Jeżeli wrócimy po świętach wielkanocnych wyżywienie będzie doliczone do rozliczenia majowego.

Stosownie do z art170 ust.1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe, prowadzenie szkoły lub innej formy wychowania przedszkolnego nie jest działalnością gospodarczą. Do umów o świadczenie usług przedszkolnych nie będą miały zatem zastosowania regulacje dotyczące konsumentów. Czyli placówki oświatowe nie mogą korzystać z ulg, przywilejów i praw dotyczących przedsiębiorców. Wpłaty rodziców stanowią więc istotną część planu finansowego. Ograniczenie w płatności każdego czesnego będzie prowadziło do strat placówki , konsekwencją czego będzie zamykanie działalności lub ogłoszenie upadłości.

Zdajemy sobie sprawę, że przerwa w funkcjonowaniu naszej placówki to bardzo trudny okres zarówno dla Was jak i dla nas. Postarajmy się o wzajemny dialog, szacunek i zrozumienie. Wspierajmy się obopólnie i starajmy się zrozumieć sytuacje obu stron.

Z wyrazami szacunku

Dyrekcja i grono pedagogiczne przedszkola „Uśmiech Dziecka”